Czy dłużnik może sam wybrać komornika?

Czy dłużnik może sam wybrać komornika? To pytanie nurtuje wiele osób borykających się z problemami finansowymi i niemożnością spłaty zadłużeń. W Polsce procedura egzekucyjna prowadzona jest przez komorników sądowych, którzy są niezależnymi działaczami na rzecz sprawiedliwości. 

Założeniem systemu egzekucyjnego jest ochrona wierzycieli, czyli osób, którym dłużnicy zawdzięczają pieniądze. Dłużnik ma jednak również swoje prawa i możliwości obrony. Czytelników interesujących się tym tematem z pewnością nurtuje pytanie, czy mogą oni samodzielnie wybrać komornika, który będzie prowadził postępowanie egzekucyjne.

Otóż, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie jest możliwe samodzielne wybranie komornika przez dłużnika. Decyzję o przydzieleniu konkretnego komornika podejmuje sąd na podstawie tzw. rotacji, czyli kolejności wyboru według określonego klucza. 

Komornicy sądowi są przypisywani do danej sprawy obejmującej egzekucję, w granicach określonego obszaru terytorialnego. Sąd wybiera komornika spośród tzw. listy stałej, która zawiera nazwiska wszystkich komorników z danego okręgu sądu. Wybór oparty jest na zasadzie rotacji, czyli każdemu kolejnemu komornikowi przypisywana jest kolejna sprawa.

Zasady rotacji mają na celu zapewnienie uczciwości i sprawiedliwości w procesie egzekucyjnym. Dzięki temu żaden komornik nie ma wpływu na to, jakie sprawy mu przypisane zostaną. Są to zatem działania wynikające z procedur i niezależne od woli dłużnika. W związku z tym, dłużnik nie ma prawa wyboru konkretnego komornika. 

W praktyce oznacza to, że dłużnik zobligowany jest do współpracy z komornikiem, którego sąd mu przydzielił. Powinien udzielać wszelkich informacji dotyczących swojej sytuacji majątkowej oraz współpracować przy prowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Odmowa współpracy z komornikiem może przynieść dłużnikowi dodatkowe konsekwencje prawne, takie jak nałożenie grzywny lub aresztu.

Warto również dodać, że w przypadku niewłaściwego zachowania się komornika (np. naruszenie praw dłużnika, działań niezgodnych z przepisami prawa), istnieje możliwość zgłoszenia skargi do odpowiedniej izby komorniczej lub do sądu. Sąd ma wówczas obowiązek odpowiednio zareagować i podjąć działania w celu ochrony praw strony.

Podsumowując, dłużnik nie ma samodzielnej możliwości wyboru komornika. Procedura przydzielania komornika jest wynikiem rotacji i realizowana przez sąd. Jednakże, dłużnik ma obowiązek współpracy z właściwym komornikiem oraz możliwość odwołania się od jego działań w przypadku niewłaściwego zachowania. Istotne jest zapoznanie się z przepisami prawa dotyczącymi egzekucji oraz skorzystanie z pomocy profesjonalistów, takich jak prawnicy lub doradcy finansowi, w celu ochrony swoich praw i skutecznej walce z długami.

źródło: Centrum Informacji Prawnej CIP
autor
Autor: Marek Szewczyk

Specjalizacja: Prawo Pracy. Marek to ekspert w zakresie prawa pracy, specjalizujący się w rozwiązywaniu sporów pracowniczych, tworzeniu umów i zapewnianiu zgodności z przepisami dotyczącymi zatrudnienia.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Dodaj opinię

Ocena: