Jakie są prawa przedsiębiorców w postępowaniu komorniczym?

Postępowanie komornicze jest procedurą, która ma na celu egzekucję należności wobec dłużnika. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mają jednak pewne specyficzne prawa w tym kontekście. Niniejszy artykuł omówi jakie są prawa przedsiębiorców w postępowaniu komorniczym.

Przed rozpoczęciem omawiania praw przedsiębiorców w postępowaniu komorniczym, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się samemu postępowaniu i jego przebiegowi. Postępowanie komornicze rozpoczyna się od wystawienia przez wierzyciela, czyli osobę do której należy dług, tytułu wykonawczego. Może to być np. wyrok sądowy, nakaz zapłaty czy też umowa zawierająca klauzulę wykonalności. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, wierzyciel przekazuje go komornikowi celem egzekucji.

W przypadku przedsiębiorców, postępowanie komornicze może dotyczyć zarówno majątku osobistego jak i majątku przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca ma prawo do zabezpieczenia niektórych składników majątkowych przed egzekucją komorniczą. Oznacza to, że nie wszystko, co należy do przedsiębiorcy, może zostać zajęte przez komornika. Przedsiębiorca może zabezpieczyć:

1. środki finansowe, które są niezbędne do pokrycia kosztów utrzymania i prowadzenia przedsiębiorstwa,

2. środki finansowe na pokrycie kosztów prowadzenia postępowania).

Ponadto, jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników, komornik nie może zająć wynagrodzenia pracowników w całości. Wynagrodzenia pracowników są chronione przez tzw. kwotę niezajętą, która określa, jaka część wynagrodzenia nie może być zajęta przez komornika. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Kolejnym prawem jest prawo przedsiębiorcy do złożenia wniosku o umorzenie egzekucji. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o umorzenie egzekucji na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wniosek taki można złożyć, jeżeli dług jest starą należnością lub niepodlega wykonaniu z powodu upływu terminu do jego wykonania. Umorzenie egzekucji może być korzystne dla przedsiębiorcy, ponieważ pozbawia go ono ryzyka utraty części majątku.

Kolejnym ważnym prawem przedsiębiorcy w postępowaniu komorniczym jest prawo do zabezpieczenia roszczeń wobec dłużnika. Oznacza to, że przedsiębiorca, który ma na swojej liście dłużników osobę, która również jest dłużnikiem u innego przedsiębiorcy, może złożyć wniosek o zabezpieczenie tych roszczeń. Komornik, po spełnieniu pewnych warunków, może zająć majątek dłużnika, który jest odpowiedzialny za spłatę roszczeń wobec innych przedsiębiorców. Jest to istotna forma ochrony interesów przedsiębiorców w postępowaniu egzekucyjnym.

Ważnym elementem postępowania komorniczego jest również prawo przedsiębiorcy do wniesienia zastrzeżeń do czynności komorniczych. Jeżeli przedsiębiorca uważa, że czynności podjęte przez komornika są niezgodne z prawem, może wnioskować o dokonanie odpowiednich czynności w celu ochrony swoich praw. Przedsiębiorca ma prawo do wnoszenia zastrzeżeń zarówno na piśmie, jak i ustnie.

Podsumowując, przedsiębiorcy posiadają pewne specyficzne prawa w postępowaniu komorniczym. Mogą zabezpieczać niektóre składniki majątkowe przed egzekucją, wnioskować o umorzenie egzekucji, zabezpieczać roszczenia wobec dłużników, jak również wnosić zastrzeżenia do czynności komorniczych. Ważne jest, aby przedsiębiorcy byli świadomi swoich praw oraz korzystali z nich w celu ochrony swoich interesów w przypadku postępowania względem dłużników.

źródło: Centrum Informacji Prawnej CIP
autor
Autor: Adrianna Kovac

Specjalizacja: Prawo Korporacyjne. Adrianna ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie korporacyjnym, pomaga firmom w kwestiach związanych z fuzjami, przejęciami i zgodnością z przepisami prawa handlowego.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Dodaj opinię

Ocena: